Posjet osnovnoj školi u Koljnofu

Nakon što je krajem prošle godine Ministarstvo kulture proglasilo grobničku čakavštinu zaštićenim nematerijalnim dobrom Republike Hrvatske, Katedra čakavskog sabora Grobnišćine započela je rad na projektu da se na isti način zaštiti govor gradiščanskih Hrvata koji žive na području Mađarske, Austrije i Slovačke, a čija je čakavica vrlo slična grobničkoj.
Stoga je Katedra čakavskog sabora Grobnišćine organizirala posjet Katedri čakavskog sabora Šopron u Mađarskoj u sklopu kojeg su, uz predstavnike Katedre, išli i načelnik Općine Čavle, ravnateljica Dječjeg vrtića Čavle, ravnateljica OŠ Jelenje-Dražice, te iz naše škole učiteljice Nikolina Bolić-Starčević i Gordana Manojlović. Tijekom četverodnevnog posjeta, 16.-20.12.2011., domaćini su nas upoznali s povijesnim i kulturnim znamenitostima Koljnofa, Šoprona, Prisike, Kisiga te Beča, te sa svojom ljubavi prema glazbi i tamburici.

Cilj ovog posjeta bio je razgovor o budućoj suradnji između dviju Katedri, općina, dječjih vrtića, te osnovnih škola. Ravnateljica tamošnje osnovne škole je goste upoznala s uvjetima u kojima škola djeluje, te s potrebom za stručnim kadrom koji bi u ovoj dvojezičnoj školi održavao nastavu na čakavici. Naše su učiteljice u razgovoru s ravnateljicom škole u Koljnofu iskazale želju za budućom suradnjom između škola. Iz tog je razgovora proizašao dogovor o razmjeni učenika, koji će se ostvariti u svibnju ove godine. Planirano je da grupa učenika iz Koljnofa dođe na razmjenu i tjedan dana pohađala nastavu u našoj školi i u školi Jelenje-Dražice, a bili bi smješteni u obiteljima učenika, koji su čakavski govornici. Za goste bi se organizirale razne slobodne aktivnosti i izleti. Nakon toga je planiran i uzvratni posjet kada bi učenici naše škole otišli na razmjenu u trajanju od jednog tjedna u Koljnof.
Nadamo se uspješnoj i ugodnoj budućoj suradnji s našim novim prijateljima iz Mađarske….

objavio: Administrator   datum: 14. 2. 2012.