Projektni dan; petak, 20. travanj 2012.

B smjena (2. a, b, c, 3. a, b, c, PŠ Grobnik, 5. a, b, c i 7. a, b, c):

od 08,00 do 11,30 sati

A smjena (1. a, b, c, 4. a, b, c, 6. a, b, c i 8. a, b, c):

od 12,30 do 16,00 sati

Učenici uključeni u Program produženog boravka dolaze prema uobičajenom rasporedu.

U mjesecu travnju, koji simbolički vezujemo uz prirodu, ekologiju i zdravlje, 22. travnja obilježavamo i Dan planete Zemlja. Ove godine posvećujemo mu jedan cijeli dan te će se u petak, 20. travnja, umjesto uobičajene nastave održati projektni dan ispunjen prezentacijama projekata i zanimljivim aktivnostima iz područja ekologije, zaštite okoliša, energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije.

Projektni dan ćemo započeti akcijom sakupljanja starog papira te molimo da se uključite u akciju i u vremenu od 07,30 do 14,00 sati donesete stari papir i odložite u baju koja će biti postavljena u dvorištu škole.

Prigodno uz ove aktivnosti, u srijedu, 18. travnja, u OŠ Čavle započinje i realizacija pilot projekta energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije na području Primorsko-goranske županije, Burza krovova javnih zgrada. Cilj projekta je iskoristiti potencijale zgrada za postavljanje instalacija fotonaponskih solarnih sustava za proizvodnju električne struje. Među prvih pet javnih objekata na području Primorsko-goranske županije na kojima će se ugraditi fotonaponski sustav i čime će započeti u praksi dugo pripremani projekt je i naša škola (krov školske sportske dvorane) te će  Osnovna škola Čavle biti među prvima koja će dobiti i energetski certifikat.

Ovim i mnogim drugim eko aktivnostima i sadržajima koje provodimo, priključili smo se globalnom pokretu Let's do it!

U sklopu World Cleanup 2012. u Hrvatskoj se provodi kampanja Zelena čistka – jedan dan za čisti okoliš, koja će okupiti, 21. travnja 2012., najveći broj volontera ikada u zajedničkoj akciji čišćenja:

„Priroda nema granica i interes je svih nas pa je 400 članova Europskog parlamenta pisanim dokumentom dalo potporu akciji World Cleanup 2012., a koji sadrži i dijelove vezane uz poboljšanje zakona vezanih uz gospodarenje otpadom. Kampanja u Hrvatskoj se provodi pod pokroviteljstvom predsjednika Josipovića. Čist okoliš je pravo i obveza svih nas. Jedino biće koje stvara otpad je čovjek, a njegovo neodgovorno ponašanje dovest će u pitanje opstanak svih. Uključimo li se svi u kampanju za čist okoliš omogućit ćemo bolju budućnost, i nama, i budućim generacijama. Kampanja ima za cilj podizanje svijesti građana Hrvatske o njihovoj ulozi u stvaranju i načinu odlaganja otpada, a kulminacija kampanje je akcija čišćenja nepravilno odbačenog otpada u travnju 2012.g. Uspjeh dosadašnjih kampanja u sklopu pokreta Let's do it! govori o želji građana da utječu na promjene u svojoj okolini. U našem susjedstvu tijekom 2009. g. provedena kampanja „Očistimo Sloveniju u jedan dan!“ motivirala je preko 270.000 građana, uključujući i sve škole Slovenije, koji su u jednom danu uspjeli očistiti približno 15.000 t otpada, a u lipnju 2011. je završila kampanja u Srbiji gdje je sudjelovalo 289.534 građana koji su uspjeli očistiti 150.000 m3 otpada. Ukoliko želimo čist okoliš, a on nam je potreban, moramo biti dio promjene. One kreću od nas samih. Ideja i trud donose ostvarenje željenog cilja, a to je: čist okoliš za danas, ali i sutra, za nas, kao i buduće generacije. Svi stvaramo otpad, svi smo dio problema i rješenja. Pokažimo što smo u stanju napraviti zajednički. Ovo je kampanja svih! „

objavio: Administrator   datum: 18. 4. 2012.