Projektni dan OŠ Čavle

Petak, 20. travnja 2012., obilježili smo projektnim danom posvećenim mjesecu travnju koji simbolički vezujemo uz prirodu, ekologiju i zdravlje, mjesecu kada obilježavamo Dan planete Zemlja.

Projektni dan bio je vrlo interesantan i poučan, ispunjen zanimljivim aktivnostima, edukativno - ekološkim sadržajima i radionicama poput Male škole aromaterapije i informativno - edukativnog školskog sata Misli na sutra (United Nations Development Program), prezentacijama županijskog projekta Energetska učinkovitost i obnovljivi izvori energije – projekt Burza krovova javnih zgrada (REA Kvarner) te učeničkih projekata: Grobničke Alpe, Rječina – zanimljiva primorčica, Crveni koralji, Kralježnica zove upomoć, Fizika u sportskom duhu...

Posebno su interesantne, kreativne i zabavne bile radionice izrade eko stripa, slovarica, slikovnica, poruka, plakata…, a na prezentaciji prvonagrađenog projekta Fizika u sportskom duhu organizirana su i međurazredna sportska nadmetanja u kojima su pobijedili 5. a, 6. c, 7. c i 8. a razred te zasluženo osvojili lopte kao nagrade. Pravi primjer ekološke osviještenosti bila je radionica 7. b razreda. U nastanku njihovog rada nije utrošen niti komadić papira već je napravljena zanimljiva prezentacija foto zapisa školskog okoliša.

Upravo u mjesecu travnju, započela je i realizacija pilot projekta energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije na području Primorsko-goranske županije, Burza krovova javnih zgrada. Cilj projekta je iskoristiti potencijale zgrada za postavljanje instalacija fotonaponskih solarnih sustava za proizvodnju električne struje, a među prvih pet javnih objekata na području Primorsko-goranske županije na kojima će se ugraditi fotonaponski sustav je i naša škola (krov školske sportske dvorane) te će  Osnovna škola Čavle biti među prvima koja će dobiti i energetski certifikat.

Projektni dan započeli smo akcijom sakupljanja starog papira. Dio naših učenika i učitelja sudjelovao je i u eko akcijama 14. i 21. travnja 2012. godine te vrijedno radio na uređenju školskog okoliša i igrališta Jama, zajedno sa djelatnicima Hrvatskih šuma te članovima društva i udruga koje djeluju na području Općine Čavle.

U projektnom danu bili su uključeni svi učenici i učitelji, a dio aktivnosti realiziran je uz pomoć vanjskih suradnika.

Ovim i mnogim drugim eko aktivnostima i sadržajima koje provodimo, priključili smo se globalnom pokretu Let's do it!

Ove godine, u sklopu World Cleanup 2012. u Hrvatskoj se provodi kampanja Zelena čistka – jedan dan za čisti okoliš. Cilj kampanje je okupiti  21. travnja 2012. najveći broj volontera ikada u zajedničkoj akciji čišćenja. Poruka kampanje je jasna:

„Čist okoliš je pravo i obveza svih nas. Jedino biće koje stvara otpad je čovjek, a njegovo neodgovorno ponašanje dovest će u pitanje opstanak svih. Uključimo li se svi u kampanju za čist okoliš omogućit ćemo bolju budućnost, i nama, i budućim generacijama. Ukoliko želimo čist okoliš, a on nam je potreban, moramo biti dio promjene. One kreću od nas samih. Ideja i trud donose ostvarenje željenog cilja, a to je: čist okoliš za danas, ali i sutra, za nas, kao i buduće generacije. Svi stvaramo otpad, svi smo dio problema i rješenja. Pokažimo što smo u stanju napraviti zajednički. Ovo je kampanja svih!...“

objavio: Administrator   datum: 23. 4. 2012.