Posjet učenika i učitelja iz Koljnofa, Mađarska OŠ Čavle i OŠ „Jelenje-Dražice“

Program „Prijatel ni nikad dugo“

Prijateljstvo temeljeno na ljubavi prema hrvatskom jeziku i grobničkoj čakavici

Krajem prošle godine naša je škola započela sa zanimljivim projektom suradnje s Osnovnom školom u Koljnofu, jednom od sjedišta gradišćanskih Hrvata u Mađarskoj.

Naime, u prosincu 2011. godine, Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine organizirala je posjet Katedri Čakavskog sabora Šopron (Mađarska) u sklopu kojeg su, uz predstavnike Katedre, Gradišće posjetili i načelnik Općine Čavle  te predstavnice naše škole, učiteljice Gordana Manojlović i Nikolina Bolić Starčević. Glavni cilj ovog posjeta bio je razgovor o budućoj suradnji  između dviju Katedri, općina te osnovnih škola. Naime, koljnofska je osnovna škola dvojezična škola u kojoj učenici pohađaju nastavu na mađarskom i hrvatskom jeziku te njeguju hrvatsku kulturnu baštinu. Hrvatski jezik koji njeguju koljnofski Hrvati vrlo je sličan grobničkoj čakavici čime su uklonjene sve komunikacijske prepreke.

Iz tog je susreta proizašao dogovor o razmjeni učenika te su 11 učenika šestog razreda i 3 učiteljice bili gosti OŠ Čavle i OŠ „Jelenje-Dražice“ od 22.- 27. svibnja 2012.

Učenici su bili smješteni u obitelji naših učenika, a osim posjete nastavi hrvatskog, njemačkog i engleskog jezika, matematike, povijesti i geografije, za učenike su organizirane radionice oblikovanja nakita, origamija i robotike te terenska nastava u sklopu koje su se učenici upoznali s Grobnišćinom i posjetili Kaštel i Župnu crkvu u Gradu Grobniku, Župnu crkvu u Cerniku, mlin u Martinovom selu, kovačiju, a iskušali su se i u jahanju konja i brojnim drugim aktivnostima. Poseban doživljaj za učenike bio je posjet Astronomskom centru i vrijeme provedeno na moru u Kostreni.

Na jesen se planira uzvratni posjet učenika domaćina naše škole učenicima u Koljnofu.

Ovom prilikom želimo zahvaliti roditeljima i učenicima domaćinima koji su nam pomogli u realizaciji ovog programa i svojim angažmanom doprinjeli da se naši gosti osjećaju vrlo ugodno i dobrodošli o čemu najbolje govore poruke učitelja i učenika nakon povratka u Koljnof:

„Lijepa hvala za gostoprijimstvu! Svi su  jako oduševljeni, zadovoljni, i danas cijeli dan su pričali o tome kako je sve bilo lijepo.Vidimo se u jesen!Pozdrav svima!“  Ravnateljica: Sárközi Ágnes

„Sricno smo stigli u Koljnof na predvidjeno vrime. Na putu smo ocjenili nas boravak i zakljucili da moremo bit zahvalni da smo bili izabrani za ovaj projekt i da se veselimo nastavku.

Vama i vasim suradnicima hvala za svu pomoc i dobru volju koju smo osjecali na svakom koraku.

Molim Vas da ovo slijedece pisamce dostupite roditeljima koji su bili domacini da se i njima jos jednom zahvalim za te lipe dane.

Srdacan pozdrav!“

Marianna Payrits Fruhwirth

Pismo upućeno roditeljima i učenicima domaćinima:

„Postovani i dragi nasi prijatelji-domacini,

posebno mi je drago da, nakon dolaska doma, mogu ove zahvalne rici uputiti Vama.

Bilo nam je zaistinu lipo kod Vas i svi skupa se zahvaljujemo svima Vama na lipom i srdacnom gostoprimstvu.

Vasa dica, i boravak s njima, su nasu potaknula da slusaju, razmisljaju i aktiviraju bar dio onoga ca znaju i razumiju.

Ono ca sam vam na dolasku rekla,- da mi je cilj da nasa dica okuse osjecaj kompetentnosti razumjevanja i znacaja znanja i razumijevanja onog jezika kojom im povidaju djedovi i bake-  mislim da je ostvareno zahvaljujuci vasoj otvorenoj i angaziranoj dici, vama roditeljima i vasim nastavnicima. Dica su se upoznala i jedva cekaju nastavak. Pitala sam ih da li su zadovoljna - odgovor je bio jednoglasno: da.

Daleko smo jos od toga da oni slobodno progovore ali  su postali zainteresirani za vise truda oko hrvatskog jezika - pa je to za nas veliki korak unaprijed.

Nadam se da  ce drzati kontakt i da cemo se na jesen sresti kao da smo se tek jucer rastali.

Hvala za sav trud, paznju i dobru volju! Do skorog vidjenja!“

Domaćini:

Gosti:

Andrea Juričić

Annabella Bizzer

Lara Brdar

Bettina Egresits

Laura Fućak

Kitti Fabiankovits

Lovro Grlaš

Szabolcs Horvath

Ema Kukuljan

Dorina Marko

Učitelji pratitelji:

Katalin Mohos Arato

Nikoletta Tauber

A o boravku naših gostiju najbolje govore fotografije:

objavio: Administrator   datum: 4. 6. 2012.