KOLJNOF, LISTOPAD 2012.

Nastavak programa međunarodne suradnje i razmjene učenika OŠ Mihovil Naković, Koljnof, OŠ Čavle, Čavle i OŠ Jelenje - Dražice:

Prijatelj ni nikad dugo – program

temeljen na ljubavi prema hrvatskom jeziku i grobničkoj čakavici

OŠ Čavle i OŠ Jelenje-Dražice su krajem 2011. godine započele sa zanimljivim programom suradnje s Osnovnom školom Mihovil Naković u Koljnofu, jednim od sjedišta gradišćanskih Hrvata u Mađarskoj. Dogovoren je program o razmjeni učenika, te je grupa učitelja i učenika šestog razreda OŠ Mihovil Naković bila gost OŠ Čavle i OŠ Jelenje-Dražice od 22.-27. svibnja 2012. godine.

U razdoblju od 15.–19. listopada 2012., organiziran je uzvratni posjet grupe učenika i učitelja OŠ Čavle i OŠ Jelenje-Dražice učenicima u Koljnofu. Mjesto Koljnof (Kópháza) je općina s 2 000 stanovnika u Đursko-mošonsko-šopronskoj županiji, udaljena 5 km od Šoprona.

Učenici su bili smješteni u obiteljima domaćina. Dobrodošlicu nam je iskazao i načelnik općine, gospodin Franjo Grubić. Domaćini su nam pokazali koliko se raduju svakom kontaktu i novom prijateljstvu koje ih povezuje s Hrvatskom. Pripremili su bogat program: osim nazočnosti nastavi hrvatskog jezika, njemačkog jezika, geografije, tjelesne i zdravstvene kulture, za učenike je organizirana radionica tradicionalnog plesa, oslikavanja majica, igranje floorballa, obilazak tvornice čokolade Harrer, vožnja bobom te zabava uz karaoke, kušanje mađarskih specijaliteta i nacionalne slastice doboš-torte.

Učenici su obišli mjesto Koljnof, obližnji grad Šopron, dvorac obitelji Szechenyi s ergelom i obližnjim muzejom lokomotiva, a organiziran je i jednodnevni izlet u Beč uz posjet dvorcu Schönbrunn i zoološkom vrtu.

U vrijeme našeg boravka OŠ Mihovil Naković je bila domaćin natjecanja u čitanju tekstova na hrvatskom jeziku na kojem su uz domaćine sudjelovali učenici iz okolnih mjesta koja njeguju hrvatski jezik: Hrvatska Kemlja, Bizonja, Petrovo Selo, Hrvatske Šice, Narda, Hrvatski Židan, Prisika i Unda.

Mihovil Naković (1840.-1900.), po kojem škola nosi ime, bio je pisac, skladatelj i učitelj ove škole, koordinator izdavanja školskih udžbenika na hrvatskom jeziku i veliki zagovornik uvođenja novogradišćanskog pravopisa.

S ovog putovanja su se naši učenici vratili zadovoljni i puni dojmova. Dobrodošlica, gostoljubivost i srdačnost domaćina osjećali su se tijekom cijelog našeg boravka. A njihova ljubav prema tamburici, pjesmi i tradicionalnom plesu učinila je naš boravak još ugodnijim i zabavnijim.

U njihovom nastojanju da podignu kvalitetu učenja hrvatskoj jezika u svojoj školi, pomoći ćemo im slanjem materijala i stručne literature, organiziranjem učenja na daljinu, praćenjem nekih nastavnih sati u našim školana iz hrvatskog jezika, povijesti, geografije, kemije i dr.

Cilj ove suradnje je kontinuirana suradnja i razmjena učenika, stvaranje prijateljstva temeljenog na ljubavi prema hrvatskom jeziku i grobničkoj čakavici, razvijanje svijesti o  vrijednosti grobničkog govora kao temelja sličnosti koje povezuju Grobničane i Gradišćance.

Šireći suradnju izvan domovine, ovaj Program će pomoći djeci da prepoznaju sličnosti koje povezuju, ali i ukazati na različitosti koje nadahnjuju.

Tanja Stanković, ravnateljica OŠ Čavle

Gordana Manojlović, učiteljica njemačkog jezika OŠ Čavle

objavio: Anita Štimac   datum: 3. 11. 2012.