TERENSKA NASTAVA-ZAGREB

Cjelodnevno druženje s knjigama dokazalo nam je da  u knjigama možemo pronaći mnoge odgovore i da su nam one svojevrstan vodič kroz život, da iz njih učimo ono što nam je potrebnu za odrastanje i život.

O čitanju i knjigama

Za učenike od 4. do 8 razreda organizirana je terenska nastava kojoj je cilj bio posjetiti stan Marije Jurić Zagorke i najveći sajam knjiga u Hrvatskoj Interliber.

Čitanje  je od osnovna i najvrjednija čovjekova sposobnost. Svako dijete se od ranog djetinjstva susreće s nekom vrstom teksta, a tijekom školovanja aktivno se uključuje u proces čitanja  obaveznih lektira i djela po vlastitom izboru.

Čitanjem se ulazi u svijet  znanja, otvaraju se putovi ka novim spoznajama, proširuju se i produbljuju vidici, upoznaje se  ljudska priroda, povijest, kultura, običaji. Čitanjem bogatimo svoj rječnik, potvrđujemo svoje stavove ili ih mijenjamo,  učimo se rješavanju problema i pronalaženju osobnoga stava prema životu i ljudima s kojima živimo.

Da je čitanje i druženje s knjigom neobično važno, dokazuje i cilj jednodnevnoga izleta u Zagreb 16. studenoga 2012. godine Učenici od 4. do 8. razreda naše škole posjetili su Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke na Dolcu 8 i Interliber, međunarodni sajam knjiga i učila. Poslušali su zanimljivo predavanje i doznali da je Marija Jurić Zagorka bila  profesionalna novinarka i najčitanija hrvatska književnica. Pokrenula je i uređivala Ženski list, prvi hrvatski časopis za žene, i Hrvaticu. Borila se protiv društvene diskriminacije, mađarizacije i germanizacije te za prava žena. Potpora u književnosti i novinarskom radu bio joj je Josip Juraj Strossmayer koji je nagovara na pisanje romana. Pisala je romane, lakrdije, jednočinke i satire. Tijekom svoga života nije bila priznata i morala se skrivati pod drugim imenima. Stalno je bila izložena podsmijehu i poniženju.  Više pažnje njenom životu i književnom stvaralaštvu posvećuje se u posljednje vrijeme što svjedoči i otvaranje  Zagorkinog stana za javnost.

Centar za ženske studije u suradnji s Odsjekom za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu svake godine organizira skupove i predavanja o životu i stvaralaštvu Marije Jurić Zagorke.

Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke sastoji se od Zagorkine sobe, salona i knjižnice.

U Memorijalnom stanu Marije Jurić Zagorke

INTERLIBER je međunarodni sajam knjiga i učila koji se  održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske. Mnoštvo izdavača i izdavačkih kuća izlagalo je najnovije naslove hrvatske i svjetske literature. Učenici su mogli vidjeti nove naslove  i izdanja, poslušati predavanje o frazemima, kupiti dobru knjigu po povoljnoj cijeni i uživati u listanju različitih književnih djela.

Cjelodnevno druženje s knjigama dokazalo nam je da  u knjigama možemo pronaći mnoge odgovore i da su nam one svojevrstan vodič kroz život, da iz njih učimo ono što nam je potrebnu za odrastanje i život.

Učenici koji su bili u Zagrebu poručuju sljedeće:

„Knjiga je vrjednija od svih spomenika ukrašenih slikama, reljefom i duborezom jer ona sama gradi spomenike u srcu onoga koji je čita.“ (egipatska )

Na sajmu knjiga

S knjigom u ruci

Voditeljice: Jasenka Kovačić, Neda Macan, Neda Kanjer i Dolores Maršanić.
 Fotografija: Karla Žeželić, 8.b

objavio: Anita Štimac   datum: 24. 11. 2012.