KAZALIŠNI STUDIO IZ DUBROVNIKA

7. ožujka u knjižnici OŠ Čavle  održana je predstava u izvedbi Kazališnog studija iz Dubrovnika. Dvoje dubrovačkih akademskih glumaca, Nerma Kreso i Darko Kavain, pružili su nam dva sata dobre zabave i približili nam značenje komedije kroz povijest.

Predstavi su se odazvali gotovo svi učenici sedmih razreda te predmetni učitelji. Na samom početku izvedbe glumci su nas upoznali s njihovim radom i samim tijekom predstave. Budući da  je ona i edukativnog karaktera, na vrlo zanimljiv način upoznali su nas s razdobljem klasicizma  te s kazališnim životom Francuske u to vrijeme. Pozornost je bila usmjerena na središnju ličnost tog doba,  Jeana Baptista Moliera, sina kraljevskog tapetara, koji osniva svoju kazališnu skupinu, kasnije nazvanu Kraljevskom družinom. Napisao je više od trideset kazališnih djela različitih vrsta.

Uslijedio je jedan od zanimljivijih i smješnijih dijelova – Nerma Kreso i Darko Kavain izveli su ulomak iz jedne srednjovjekovne farse koja govori o položaju muškarca i žene u obitelji te donosi prizore iz svakodnevnog života, aktualne i danas. Naravno, oni su to izveli na vrlo duhovit način što je izazvalo snažan pljesak na kraju.

Zatim su nam prikazali  ulomak iz Moliereove komedije "Škola za žene" koja govori o naivnoj  djevojci čije se djetinjstvo odvijalo u samostanu. Izvrsnim gestama, mimikom i govorom uspjeli su na nam pokazati samu bit radnje. Program su završili ulomkom iz Moliereove komedije-baleta "Umišljeni bolesnik". No, ovaj put glavne uloge imali su naši učenici koji su glumeći izazvali  smijeh i radost što je potvrdilo da je prezentacija djela izvanredno uspjela.

Kraj predstave popraćen je gromoglasnim aplauzom, s nadom da će nam kazališna  družina doći u goste i dogodine, istovremeno nas uveseljavajući i obrazujući s nekom novom predstavom.

Romina Stanković Šubat

objavio: Anita Štimac   datum: 11. 3. 2013.

« Svibanj 2024 »