2. ROBO TRKA NA PRSTENAC U OŠ ČAVLE

I ove se godine, u suradnji Društva za robotiku Istra, zatim ZTK Pula, Kluba informatičara otoka Krka i Centra za robotiku Rijeka, provodi natjecanje 2. Robo trka na prstenac.

Radi se o kup natjecanju učenika osnovnoškolskog uzrasta s temeljnim ciljem popularizacije robotike i upoznavanje posebnosti kraja u kojem se natjecanje održava.

Za prvo natjecanje ove godine u Krku okupitlo se  šezdesetak školaraca sa svojim mentorima pristiglih iz Barbana, Pule, Pazina, Vrsara, Lupoglava, Kanfanara, Čavala, Rijeke te grada Krka.
Uslijedilo je natjecanje u Puli, 26. travnja, a 21. lipnja održano je u OŠ Čavle u Čavlima.
Općina Čavle prepoznaje vrijednost manifestacije i  pokrovitelj je natjecanja.
Kao sponzor već drugu godinu za redom priključuje se i peknjica Lišćevica.

Na natjecanju u OŠ Čavle  okupilo se 11 ekipa sa svojim mentorima, gosti (ravnateljica škole Tanja Stanković, načelnik Općine Čavle Željko Lambaša, Kazimir Mihić, tajnik ZTK-e) te skupina učenika sa otoka Raba sa mentorom, koji se druge godine također žele priključiti na natjecanje.

Na svakom se natjecanju proglašavaju najbolji, dok se na završnom natjecanju u Barbanu proglašavaju pobjednici svih utrka, tj ekipa koja je sakupila najviše bodova.

Najbolji na današnjoj utrci su:

1. mjesto Vitezovi Kanfanara – OŠ Petra Studenca,  Kanfanar
  2. mjesto Gregorijanci – ZTK Pula
  3. mjesto Hetzer III - OŠ Čavle, škola domaćin sa članovima ekipe Jakša Andrić, Toni Ljutić, Fran Fućak sa mentoricom Mirom Fafanđel.

Natjecanje u OŠ Čavle bilo je vrlo zanimljivo i napeto. I za prvo i za treće mjesto natjecatelji su se morali pripetavati. Tako je u pripetavanju za ekipu Hetzer III Jakša Andrić pogotkom trice donio ekipi 3. naslov. Ekipa Hetzer III je na trci u Krku osvojila 2. mjesto a u Puli 1.

Za natjecatelje je održan atraktivan program, nastup plesne skupine Flashdance UNIT a nakon ručka posjetili smo Automotodrom Grobnik.

Spoj povijesti i modernih tehnologija

Trka na prstenac - stara je viteška igra s konjanicima iz Barbana i Barbanštine.
Svaki je natjecatelj sudjelovao trokratnom trkom, nastojeći u galopu kopljem nabosti prstenac sastavljen od dvaju križno spojenih kovinskih kružnih prstenova. Pogodak u sredinu (sridu) prstenca obješena na užetu ponad staze donosio je tri boda (punta), u otvor iznad sredine dva, u onaj ispod nje jedan, a ubod kopljem u otvore smještene lijevo odn. desno od sredine nosio je pola boda. Pogodak i broj bodova potvrđivali su suci (danas ČASNI SUD), pred koje se jahač s prstencem na koplju morao vratiti čim bi zaustavio konja.

Robo trka na prstenac  realizirana je 2013. godine prvi puta kao kup natjecanje koje uključuje više pojedinačnih utrka po uzoru na vitešku trku.

U osmišljavanju i organizaciji prve Robo trke na prstenac sudjelovalo je više učitelja tehničke kulture i informatike iz Istarske i Primorsko-goranske županije, a sve uz podršku višeg savjetnika Eugena Bana iz Agencije za odgoj i obrazovanje.

Kako pogoditi prstenac sa robotskim kolicima?

Ručno upravljanje - natjecatelj preko računala upravlja kretanjem robota i koplja.

Poluautomatsko upravljanje - robot senzorima svjetlosti prati crnu crtu širine 15-20 mm koja ga vodi do prstenca. Tijekom vožnje robota, natjecatelj preko računala upravlja samo pomicanjem koplja nakon što robot samostalno prijeđe trećinu staze.

Ručno upravljanje iz perspektive robota – natjecatelj upravlja kretanjem robota i koplja iz perspektiva robota dobivene na monitoru pomoću kamere koja je povezana s računalom.

Mira Fafanđel, učiteljica TK-e i informatike

objavio: Anita Štimac   datum: 26. 6. 2014.